New 2026 Forest River RV IBEX 20MKB Beast Mode Travel Trailer
With Upgrade Beast Mode Suspension, 400W Solar Package, Upgrade 2000 Watt Inverter & MAXXAIR Vent Cover. Central Vac System, Counter w/ Two Stools, Theater Seats w/ Trays, Kitchen Pantry, Outdoor Griddle, Enclosed Under Belly and Extended Season Ready
Forest River IBEX travel trailer 20FKDS highlights:
- Upgrade Beast Mode Suspension
- Upgrade 400W Solar Package
- Upgrade 2000 Watt Inverter
- Upgrade MAXXAIR Vent Cover
- Front Kitchen
- Central Vac System
- Counter with Two Stools
- Theater Seats w/ Trays
- Walk-Thru Bathroom
- Microwave / Air Fryer
- Kitchen Pantry
- Private Queen Bedroom
- Solid Surface Entry Steps
- Extended Season Ready
- Spare Tire
Wherever you decide to camp, you can be sure to have a great time in this cozy travel trailer. A front private bedroom will make you feel right at home, and there are dual bedroom wardrobes to keep your things organized. Once you've made breakfast on the interior cooktop or outside kitchen with a grill, you can enjoy your coffee on the theater seating or under the 16' awning. This unit also includes a walk-in pantry, a hutch with a shelf and overhead cabinets so nothing gets left behind. When the optional Black Canyon Beast Mode Package is chosen on this model, you'll find an independent suspension, an additional 200-watt solar panel, totaling 400 watts of solar, a Maxxair vent cover and more!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $13,895
Sale Price: $36,978
Stock# LI1080
| Sleeps | 2 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| GVWR | 6858 lbs |
| Dry Weight | 5358 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light Stirp |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5NHTBXV2XTD134440 |
IBEX 20MKB Beast Mode Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


