New 2026 Forest River RV IBEX 20MKB Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 20MKB highlights:
- Queen Bed
- Slam Latch Cargo Doors
- Full Bath
- Central Vacuum
- Walk-In Pantry
Wherever you decide to camp, you can be sure to have a great time in this cozy travel trailer. A front private bedroom will make you feel right at home, and there are dual bedroom wardrobes to keep your things organized. Once you've made breakfast on the interior cooktop or outside kitchen with a grill, you can enjoy your coffee on the theater seating or under the 16' awning. This unit also includes a walk-in pantry, a hutch with a shelf and overhead cabinets so nothing gets left behind!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes. The optional Black Canyon Beast Mode Package is available with an independent suspension, 400 watts of solar, a fresh water filter, and a Maxxair roof vent cover.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 13316
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 2 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 6413 lbs |
| Dry Weight | 4913 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light Stirp |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5NHTBXV25TD134488 |
IBEX 20MKB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


