New 2026 Forest River RV IBEX 20FKDS Travel Trailer
BEAST MODE SUSPENSION!
Forest River IBEX travel trailer 20FKDS highlights:
- Front Kitchen
- Walk-Thru Bath
- Awning
- Kitchen Pantry
Enjoy fun camping trips in this front kitchen travel trailer! The chef of your group will appreciate the ample counter space to prep meals and set out snacks, plus there is a countertop with stools where you can enjoy your morning coffee at. A tri-fold sofa slide out provides more seating space, as well as sleeping space for a guest or two little ones. You can freshen up each day in the walk-thru bath, and the rear master bedroom includes a queen bed for more comfort. There are also dual bedroom wardrobes, an overhead cabinet, and a bench where you can sit to pull your hiking boots on.
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes. The optional Black Canyon Beast Mode Package is available with an independent suspension, 400 watts of solar, a fresh water filter, and a Maxxair roof vent cover.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $17,709
Sale Price: $38,499
Stock# IB4538
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 800 lbs |
| GVWR | 7178 lbs |
| Dry Weight | 5678 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5NHTBXV25TD134538 |
IBEX 20FKDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


