New 2026 Forest River RV IBEX 19MSB Beast Mode Travel Trailer
** MANAGERS SPECIAL**MUST SEE@@@@@!!!
Forest River IBEX travel trailer 19MSB Beast Mode highlights:
- Queen Bed
- L-Shaped Counter with Bar Stools
- Radius Shower
- 16' Power Awning
This Ibex travel trailer is incredibly versatile! With a sofa slide out, there's plenty of room to relax inside, or set up outdoors under the 16' awning. There's a 60" x 80" queen bed where you'll be able to sleep comfortably, and you can dine in style at the L-shaped countertop with bar stool seats and chat with the cook in the kitchen. At the rear you'll find a full bath with a radius shower, a toilet, and a sink with a medicine cabinet above it. When the optional Black Canyon Beast Mode Package is chosen on this model, you'll find an independent suspension, an additional 200-watt solar panel, totaling 400 watts of solar, a fresh water filter and more!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $16,012
Sale Price: $38,990
Stock# CDA1757
Exterior Color: MULTI
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Exterior Color | MULTI |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| GVWR | 6524 lbs |
| Dry Weight | 5024 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light Strip |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5ZT2BXHB3TV027703 |
IBEX 19MSB Beast Mode Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


