New 2026 Forest River RV IBEX 19MSB Beast Mode Travel Trailer
BEAST MODE
Forest River IBEX travel trailer 19MSB Beast Mode highlights:
- Queen Bed
- L-Shaped Counter with Bar Stools
- Radius Shower
- 16' Power Awning
This Ibex travel trailer is incredibly versatile! With a sofa slide out, there's plenty of room to relax inside, or set up outdoors under the 16' awning. There's a 60" x 80" queen bed where you'll be able to sleep comfortably, and you can dine in style at the L-shaped countertop with bar stool seats and chat with the cook in the kitchen. At the rear you'll find a full bath with a radius shower, a toilet, and a sink with a medicine cabinet above it. When the optional Black Canyon Beast Mode Package is chosen on this model, you'll find an independent suspension, an additional 200-watt solar panel, totaling 400 watts of solar, a fresh water filter and more!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $16,840
Sale Price: $31,990
Stock# FF118
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| GVWR | 6524 lbs |
| Dry Weight | 5024 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light Strip |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5NHTBXU20TD134321 |
IBEX 19MSB Beast Mode Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


