New 2026 Forest River RV IBEX 16RKB Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 16RKB highlights:
- Outside Kitchen with Grill
- Full Bath
- Power Awning
- 60" x 80" Bed with Dinette Below
Grab your hiking gear and hit the road in this no-slide travel trailer! The front queen-size bed with a U-shaped dinette below provides versatile seating and sleeping space, and the rear corner full bath will let you freshen up without having to use the camp's facilities. The full kitchen includes a microwave air fryer plus a refrigerator to keep food stocked. This unit also includes an outside kitchen with a grill to keep the fish fry odors outside!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes. The optional Black Canyon Beast Mode Package is available with an independent suspension, 400 watts of solar, a fresh water filter, and a Maxxair roof vent cover.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# SO16RKB
| Sleeps | 2 |
| Length | 14 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 335 lbs |
| GVWR | 4524 lbs |
| Dry Weight | 3024 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 8' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
IBEX 16RKB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


