New 2026 Forest River RV IBEX 16MKS Beast Mode Travel Trailer
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! COMING VERY SOON !!!!!!!!!!!!!!
Forest River IBEX travel trailer 16MKS Beast Mode highlights:
- Full Rear Bath
- Sofa Slide Out
- Central Vacuum
- 12V Refrigerator
Grab your hiking gear and hit the road in this single slide out travel trailer! The front queen bed will provide a comfortable place to rest your head each night, and the full rear bath will let you freshen up without having to use the camp's facilities. The full kitchen includes a microwave air fryer plus a refrigerator to keep food stocked. You'll be able to relax on the sofa slide out that sits across from the entertainment center, and when you're ready for bed, the front queen bed will be waiting for you. There is also a wardrobe and overhead cabinet to keep your things tidy. When the optional Black Canyon Beast Mode Package is chosen on this model, you'll find an independent suspension, an additional 200-watt solar panel, totaling 400 watts of solar, a 2000-watt inverter and more!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# NW373
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| GVWR | 5380 lbs |
| Dry Weight | 4278 lbs |
| Cargo Capacity | 1102 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 13' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5ZT2BXEC9TV027640 |
IBEX 16MKS Beast Mode Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


