New 2026 Forest River RV IBEX 16MKS Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 16MKS highlights:
- Full Rear Bath
- Sofa Slide Out
- Cental Vacuum
- Outside Kitchen
Grab your hiking gear and hit the road in this single slide out travel trailer! The front queen bed will provide a comfortable place to rest your head each night, and the full rear bath will let you freshen up without having to use the camp's facilities. The full kitchen includes a microwave air fryer plus a refrigerator to keep food stocked. You'll be able to relax on the sofa slide out that sits across from the entertainment center, and when you're ready for bed, the front queen bed will be waiting for you. There is also a wardrobe and overhead cabinet to keep your things tidy!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a fully walkable PVC roof, a welded aluminum structure, and laminated walls and slide outs with Azdel composite panels. There are also all-terrain tires with TPMS, a hot and cold exterior spray port, and large holding tanks for added convenience when you're set up off-grid. The USB-C ports inside and out will help you keep your electronics charged, and the premium window treatments will make your trailer feel more like home. The optional Black Canyon Beast Mode Package is available with an independent suspension, a 400-watt solar package, a fresh water filter, and a Maxxair roof vent cover.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 47830
Interior Color: Sunset Cove
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Sunset Cove |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 4925 lbs |
| Dry Weight | 4013 lbs |
| Cargo Capacity | 912 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2BXEC8TV027676 |
IBEX 16MKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


