New 2026 Forest River RV IBEX 16MKD Beast Mode Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 16MKD Beast Mode highlights:
- Flip-Up Window
- Bunk Beds
- Kitchen Pantry
- Outside Kitchen with Grill
Grab your hiking gear and hit the road in this no-slide travel trailer! The front queen bed will provide a comfortable place to rest your head each night, and the rear corner full bath will let you freshen up without having to use the camp's facilities. There are also 30" x 74" bunk beds for the little ones or your guests to sleep on. The full kitchen includes an air fryer microwave plus a 12V refrigerator to keep food stocked, although you might just find yourselves using the outside kitchen with a grill more! There is also a patio awning outside, along with slam latch cargo doors with pass-thru lighting. When the optional Black Canyon Beast Mode Package is chosen on this model, you'll find an independent suspension, an additional 200-watt solar panel, totaling 400 watts of solar, a fresh water filter and more!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $8,910
Sale Price: $49,990
Stock# 85564
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 610 lbs |
| GVWR | 5480 lbs |
| Dry Weight | 4213 lbs |
| Cargo Capacity | 1267 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5ZT2BXEC4TV027609 |
IBEX 16MKD Beast Mode Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


