New 2026 Forest River RV FR3 Plus 35G Motor Home Class A
SLATE FULL BODY PAINT / 6.0 KW GENERATOR / STACKABLE WASHER/DRYER / KING BED / SOLAR SYSTEM!!!
View all FR3 Plus Floorplans
2026 35G Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 FR3 35GF
- SLATE FULL BODY PAINT
- TAUPE INTERIOR DÉCOR
- TOBACCO CABINETRY
- STACKABLE WASHER/DRYER
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$235,235
You Save: $65,240
Sale Price: $169,995
You Save: $65,240
Sale Price: $169,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38052
Location: Turlock, CA
Stock# 38052
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass
Interior Color: Mink, Storm
Stock# 38052
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass
Interior Color: Mink, Storm
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 35G Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Mink, Storm |
| Exterior Color | Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 73 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 6.0kW NPS Yamaha |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 2343 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" 12V TV, BR 32" LED 12V TV, Ext. TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | A01592 |
For more information
Contact Us
FR3 Plus 35G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


