New 2026 Forest River RV FR3 Plus 35G Motor Home Class A
MSRP $244,706. New 2026 Forest River FR3 Plus Model 35G.
- Pacific Blue Full Body Paint
- Stackable Washer/Dryer
Shop hundreds of class A motorhomes all at 1 location! Choose from Thor A.C.E. – Resonate – Hurricane – Windsport – Luminate – Indigo – Vegas – Axis – Challenger – Miramar Fleetwood Flair – Fortis – Flex – Bounder - Forest River Georgetown - FR3 – Entegra Coach Vision – Vision XL – Emblem – Holiday Rambler Admiral – Eclipse – Invicta – Vacationer - and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Alante SE – Alante – Precept – Precept Prestige – Tiffin Allegro Open Road – Newmar Canyon Star – Bay Star – Winnebago Vista – Sunstar – Adventurer – Coachmen Mirada – Pursuit - Encore and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row!
About This RV
This RV measures approximately 37 feet 7 inches in length and features 3 slide outs, large living area, power loft bed, flip-up countertop and a king size bed. This beautiful new motorhome also features the new Ford chassis with 7.3L PFI V-8, a 6-speed TorqShift® automatic transmission. A few of the standard features the beautiful FR3 Plus boasts include slide room topper awnings, power patio awning with LED light strip, 4-point hydraulic leveling jacks, LED lighting throughout unit, power front sun shade, 6KW generator, 3 burner cook top with oven and flush mount stove cover, porcelain toilet, solid surface kitchen countertops, heated holding tanks and so much more.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $84,487
Sale Price: $159,989
Stock# MHS43780
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Pacific Blue
Interior Color: Storm & Tobacco
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Storm & Tobacco |
| Exterior Color | Pacific Blue |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 73 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" 12V TV, BR 32" LED 12V TV, Ext. TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DN8R0A04468 |
FR3 Plus 35G Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


