New 2026 Forest River RV FR3 31DS Motor Home Class A
View all FR3 Floorplans
2026 31DS Features and Options
MSRP $196,790. New 2026 Forest River FR3 Model 31DS.
Optional Features
- Taupe Interior Color
Shop hundreds of class A motorhomes all at 1 location! Choose from Thor A.C.E. – Resonate – Hurricane – Windsport – Luminate – Indigo – Vegas – Axis – Challenger – Miramar Fleetwood Flair – Fortis – Flex – Bounder - Forest River Georgetown - FR3 – Entegra Coach Vision – Vision XL – Emblem – Holiday Rambler Admiral – Eclipse – Invicta – Vacationer - and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Alante SE – Alante – Precept – Precept Prestige – Tiffin Allegro Open Road – Newmar Canyon Star – Bay Star – Winnebago Vista – Sunstar – Adventurer – Coachmen Mirada – Pursuit - Encore and much more.
About This RV
This RV measures approximately 32 feet 5 inches in length and features 2 slide outs, large living area, power loft bed, pull-out countertop, residential refrigerator, flip-up countertop and a king size bed. The FR3 crossover motorhome combines the family friendly livability and affordability of an easy to drive Class C motorhome with the space, convenience, and styling of a Class A motorhome. This beautiful new motorhome also features the new Ford chassis with 7.3L PFI V-8, a 6-speed TorqShift® automatic transmission. A few of the standard features the beautiful FR3 boasts include slide room topper awnings, power patio awning with LED light strip, 4-point hydraulic leveling jacks, LED lighting throughout unit, exterior shower, power front sun shade, 6KW generator, 3 burner cook top with oven and flush mount stove cover and so much more.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Montgomery location.
At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups.
--Why Pay More? Why Settle for Less?—
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$196,790
You Save: $67,801
Sale Price: $128,989
You Save: $67,801
Sale Price: $128,989
Blue Compass RV
Location: Alvarado TX
Stock# MHS44198
Location: Alvarado TX
Stock# MHS44198
Chassis: Ford F53
Exterior Color: FR3
Interior Color: Taupe & Tobacco
Stock# MHS44198
Chassis: Ford F53
Exterior Color: FR3
Interior Color: Taupe & Tobacco
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 31DS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Taupe & Tobacco |
| Exterior Color | FR3 |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Three Door |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 103 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR TV, BR LED TV, Ext. 32" 12V LED TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Light |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1F65F5DN4S0A05943 |
For more information
Contact Us
FR3 31DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


