New 2026 Forest River RV FR3 31DS Motor Home Class A
6000 W GENERATOR / COMBO WASHER DRYER PREP / KIND BED / POWER PACKAGE / 3 TV !!
View all FR3 Floorplans
2026 31DS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 FR3 31DSF
- TAUPE INTERIOR DÉCOR
- TOBACCO HARDWOOD CABINETRY
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$187,480
You Save: $57,485
Sale Price: $129,995
You Save: $57,485
Sale Price: $129,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38432
Location: Turlock, CA
Stock# 38432
Chassis: Ford F53
Interior Color: TAUPE INTERIOR DÉCOR
Stock# 38432
Chassis: Ford F53
Interior Color: TAUPE INTERIOR DÉCOR
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 31DS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | TAUPE INTERIOR DÉCOR |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Generator | 6 KW NPS Yamaha |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 2286 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Wheelbase | 190 in |
| Available Beds | King |
| LP Tank Capacity | 103 |
| VIN | A02867 |
For more information
Contact Us
FR3 31DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


