New 2026 Forest River RV FR3 30DS Motor Home Class A
The all-new 2026 Forest River RV FR3 30DS Class A motorhome is packed with everything you need for a comfortable, stylish, and unforgettable journey.
View all FR3 Floorplans
2026 30DS Features and Options
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$210,276
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 111806
Location: Merrimack NH
Stock# 111806
Chassis: Ford F53
Interior Color: TAUPE
Stock# 111806
Chassis: Ford F53
Interior Color: TAUPE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 30DS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | TAUPE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Three Door |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 103 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| Basement Storage | 115 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" Flip-Up LED 12V TV, BR 32" Flip-Up LED 12V TV, Ext. 32" LED 12V TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Light |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DN1S0A05340 |
For more information
Contact Us
FR3 30DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


