New 2026 Forest River RV FR3 30DS Motor Home Class A
6000 W GENERATOR/ COMBO WASHER DRYER/ THEATRE SEATING
View all FR3 Floorplans
2026 30DS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 FR3 30DSF
- STORM INTERIOR DÉCOR
- TOBACCO HARDWOOD CABINETRY
- THEATRE SEATING IPO HAB SOFA
- COMBO WASHER/DRYER
- POWER PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Price:
$208,457
You Save: $63,462
Sale Price: $144,995
You Save: $63,462
Sale Price: $144,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37253
Location: Turlock, CA
Stock# 37253
Chassis: Ford F53
Exterior Color: Pearl Grey
Interior Color: Seaport Storm, Mink
Stock# 37253
Chassis: Ford F53
Exterior Color: Pearl Grey
Interior Color: Seaport Storm, Mink
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 30DS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Seaport Storm, Mink |
| Exterior Color | Pearl Grey |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 6 KW NPS Yamaha |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 2268 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Three Door |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 103 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| Basement Storage | 115 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" Flip-Up LED 12V TV, BR 32" Flip-Up LED 12V TV, Ext. 32" LED 12V TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Light |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | A00895 |
For more information
Contact Us
FR3 30DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


