New 2026 Forest River RV Forester 3051S Ford Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
MSRP $168,108. New 2026 Forest River Forester Class C RV Model 3051S.
- Full Body Paint
- Dual A/C’s
- Power Theater Seating
- Outside TV
- Auto Leveling Jacks
- Premium Camping Package
- EZ Ryde Suspension System
- Undermount 1.1 Stainless Steel Convection Microwave AirFryer
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Back Up Camera/Side View Cameras W/ Monitor
- In Dash Car/Android Play Radio
- Magnadyne Wifi Prep
- 12V Bedroom TV
- Slide Room Toppers
- Ultra Leather Driver/Passenger Seating
- Aluminum Running Boards
- LP Quick Connect
- Roof mounted 200W Solar 12V Charging System
Shop hundreds of motorhomes including Class C RVs at MHSRV! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row!
About This RV
This RV measures approximately 31 feet 11 inches in length featuring 1 slide, cab over loft, Ford E-450 Chassis and a Ford 7.3L V8 engine.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail. At our Texas location we also offer a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups at our Texas Location. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $53,119
Sale Price: $114,989
Stock# MHS44088
Chassis: Ford
Exterior Color: Moonstone
Interior Color: Cloud & River Teak
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Cloud & River Teak |
| Exterior Color | Moonstone |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | BR 12V, Bunk 12V LED |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9TDD20730 |
Forester 3051S Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


