New 2026 Forest River RV Forester 3051S Ford Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
MSRP $168,108. New 2026 Forest River Forester Class C RV Model 3051S.
- Full Body Paint
- Dual A/C’s
- Power Theater Seating
- Outside TV
- Auto Leveling Jacks
- Premium Camping Package
- EZ Ryde Suspension System
- Arctic Package
- 15K A/C W/ Heat Pump
- Stainless Steel Convection Microwave
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Heated Remote Exterior Mirrors
- 12V Bedroom TV
- Slide Room Toppers
- Ultra leather Driver/Passenger Seating
- Aluminum Running Boards
- LP Quick Connect
Shop hundreds of motorhomes including Class C RVs at MHSRV! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row!
About This RV
This RV measures approximately 31 feet 11 inches in length featuring 1 slide, cab over loft, Ford E-450 Chassis and a Ford 7.3L V8 engine.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail. At our Texas location we also offer a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups at our Texas Location. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $53,119
Sale Price: $114,989
Stock# MHS44089
Chassis: Ford
Exterior Color: Indigo
Interior Color: Cloud & River Teak
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Cloud & River Teak |
| Exterior Color | Indigo |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | BR 12V, Bunk 12V LED |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN7TDD19222 |
Forester 3051S Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


