New 2026 Forest River RV Forester 3011DS Ford Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
MSRP $170,500. New 2026 Forest River Forester Class C RV Model 3011DS
- Full Body Paint
- Dual A/C’s
- Power Theater Seating
- Outside TV
- Swivel Seat
- Auto Leveling Jacks
- Premium Camping Package
- EZ Ryde Suspension System
- Arctic Package
- 15K A/C W/ Heat Pump
- Stainless Steel Convection Microwave
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Heated Remote Exterior Mirrors
- 12V Bedroom TV
- Slide Room Toppers
- Ultra leather Driver/Passenger Seating
- Aluminum Running Boards
- LP Quick Connect
Shop hundreds of motorhomes including Super C RVs at MHSRV! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 13 years in a row!
About This RV
This RV measures approximately 32 feet 3 inches in length featuring 2 slides, cab over loft, Ford E-450 Chassis and a Ford 7.3L V8 engine.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $60,745
Sale Price: $117,989
Stock# MHS44084
Chassis: Ford
Exterior Color: Indigo
Interior Color: Iron & Riverteak
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Iron & Riverteak |
| Exterior Color | Indigo |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | BR 12V, Bunk 12V LED |
| Awning Info | 15'6" Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9VDD01341 |
Forester 3011DS Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


