New 2026 Forest River RV Forester 2861DS Ford Motor Home Class C
AUTO LEVELING JACKS & DUAL A/Cs
Forest River Forester Class C 2861DS highlights:
- Ford E450 Chassis - 14,500# (27my)
- 7.3L-V8 Gas Engine w/6 speed
- EZ-Ride upgraded suspension system
- 4,500w NPS Gas Inverter Generator w/Auto Start System
- 4-point Automatic Leveling Jacks
- Double Slide-outs
- Rear Private Bedroom
- Dual Power Recliners in place of sofa
- Outside Kitchen w/Induction cooktop, Refrigerator, Sink, & TV
- Trekker cap in place of over cab bunk
- 200w rooftop Solar Panel
- Dual ducted A/Cs
MSRP = $166,432 (incudes factory to dealer transport & dealer prep)
See discounted Sale Price above. No Additional Dealer Fees, Only NC State Tax & License fees of $2,113 (if registered in North Carolina)
The chef will love cooking with this motorhome! They can choose to cook either indoors with the three burner cooktop and flip-up countertop or head to the outside kitchen to breathe in some fresh air while they grill up some juicy burgers on the cooktop. The separated bathroom makes it easy for one to freshen up in the 24" x 36" shower while another uses the private toilet and sink with a medicine cabinet above it. The rear private bedroom has a 60" x 74" queen bed slide with nightstands to set your glass of water and wardrobes on either side of a linen closet with a 12V TV for your entertainment. The booth dinette also offers a comfortable sleeping space once converted, and this is equipped with the optional Trekker cap with a built-in entertainment center!
With any Forester Class C gas motorhome by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! They offer a smooth ride with the EZ Ryde premium suspension system, and the ultra-leather captain's seats will ensure comfort wherever you go. There are heated, enclosed holding tanks and valves plus block foam insulation to enjoy four-seasons camping, and the gel coat exterior fiberglass is slick and easy to keep clean. A keyless entry comes standard for your convenience, along with a color back-up camera and side view cameras with a 3-way monitor for added safety when parking. The Forester motorhomes also include a Maxx Air multi-speed power fan with a cover, a shower skylight, a cordless 12V charging plate, plus black out roller shades for privacy any time.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $40,073
Sale Price: $126,359
Stock# HA6151
Chassis: Ford E450
Exterior Color: WHITE
Interior Color: RIVER TEAK-CLOUD
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | RIVER TEAK-CLOUD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12101 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4500w Gas NPS |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 1226 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 202 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 3 TVs (Main, Bedroom, & Exterior) |
| Awning Info | 14' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1FDXE4FN1VDD02399 |
Forester 2861DS Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


