New 2026 Forest River RV Flagstaff Super Lite 26FKBS Travel Trailer
2026 Forest River Flagstaff Super Lite 26FKBS
INSTALLED OPTIONS:
ANDOVER SABLE-MOJAVE INTERIOR
PLATINUM PACKAGE
2 SLIDE TOPPERS
EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
3RD 200W ROOF SOLAR PANEL
EXTRA MAXXAIR VENT FAN AND VENT COVER BEDROOM
EXTRA MAXXAIR VENT FAN AND VENT COVER LIVING ROOM
DEXTER TOW ASSIST ABS BRAKES & SWAY MITIGATION SYSTEM
WASHINGTON STATE SEAL
RVIA SEAL
PREPARE TO BE ENCHANTED BY OUR VERSATILE FLOOR PLANS. Our trailers are packed full of quality features in order to bring to you one of the best values in the light weight market. There are spacious flush floor slides, comfortable stylish sofas and wide dinettes for you and guests to gather around. The Super Lite series extends an invitation to indulge in generous space and deluxe amenities, most while remaining towable by a half-ton vehicle.
Features may include:
200W Solar Panel with 30 AMP Charge Controller
Back-Up Camera Prep
Maxxair Fan with Cover
Winegard Air 360+ Prepped for WiFi
Framed Windows
Key-Alike Lock System
Slam Baggage Doors
Additional Solar Prep
Double Battery Box
Double 20 Lb. LP Tanks
Nitrogen-Filled Goodyear Endurance Tires w/Balancing Beads
RoadTech Tire Pressure Monitoring
Dexter® Torflex® Axles
MORryde Solid, Supported Steps
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $20,179
Sale Price: $54,995
Stock# ACCE00629
Interior Color: Andover Sable - Mojave
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Andover Sable - Mojave |
| Dry Weight | 6876 lbs |
| Cargo Capacity | 1826 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Solar Wattage | 600 watts |
| VIN | 4X4TFLB28TZ200629 |
Flagstaff Super Lite 26FKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

