New 2026 Forest River RV Flagstaff Shamrock 233S Expandable
Forest River Flagstaff Shamrock expandable 233S highlights:
- U-Shaped Dinette
- Ample Storage Space
- Three Burner Cooktop
- Full Bath
If you're looking for more sleeping space and added interior space, your search is over! This expandable includes three queen tent end beds, plus a U-shaped dinette and a flip sofa to sleep nine! A three-burner cooktop and microwave oven in the kitchen will allow you to prepare meals each day, and there is a 12V refrigerator to keep your food fresh. This model also includes an impressive amount of storage, including a kitchen pantry and exterior storage for hiking gear and tackle boxes!
Each Flagstaff Shamrock expandable by Forest River includes an enclosed underbelly, complete composite wall construction and a fully laminated walkable roof for added durability. The power tongue jack will make hitching up easier than ever, and the Endurance tires will help make towing smoother. There is also a Key-Alike lock system, a 200W solar panel, slam baggage doors, double 20 lb. LP tanks, and a power awning to name a few more exterior conveniences. Inside, you'll enjoy two Maxxair vents with covers, roller shades, soft close roller bearing drawers, and residential look kitchen countertops with an undermount sink!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $15,495
Sale Price: $37,975
Stock# SRK257
Interior Color: Factory
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | Factory |
| Hitch Weight | 678 lbs |
| Dry Weight | 4976 lbs |
| Cargo Capacity | 1702 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Three Queen Tent End |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 17' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TFLY2XTZ201904 |
Flagstaff Shamrock 233S Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


