New 2026 Forest River RV Flagstaff Shamrock 17E Expandable
Forest River Flagstaff Shamrock expandable 17E highlights:
- Two Queen Tent End Beds
- Full Bath
- Bench
- Pantry/Wardrobe
This expandable is perfect for five since there are two queen tent end beds and a 39" booth dinette that can house an extra guest. A bench seat provides extra seating space, and there are shelves to keep your space tidy. You can make lunch on the three-burner cooktop and keep your leftovers fresh in the 12V refrigerator. There is also a 12' power awning that will give you shade as you visit with friends. Back inside, the full bath will let you freshen up each day, and the 12V smart TV will make it a movie night!
Each Flagstaff Shamrock expandable by Forest River includes an enclosed underbelly, complete composite wall construction and a fully laminated walkable roof for added durability. The power tongue jack will make hitching up easier than ever, and the Endurance tires will help make towing smoother. There is also a Key-Alike lock system, a 200W solar panel, slam baggage doors, double 20 lb. LP tanks, and a power awning to name a few more exterior conveniences. Inside, you'll enjoy two Maxxair vents with covers, roller shades, soft close roller bearing drawers, and residential look kitchen countertops with an undermount sink!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $11,111
Sale Price: $88,888
Stock# test1
| Sleeps | 5 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 418 lbs |
| Dry Weight | 3695 lbs |
| Cargo Capacity | 1723 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Two Queen Tent End Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Flagstaff Shamrock 17E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


