New 2026 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 21SRB Travel Trailer
Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 21SRB highlights:
- Dinette
- Rear Bathroom
- Smart Entertainment TV
- Pantry
At the front, you’ll find a versatile lounge area designed to adapt to your needs throughout the day. It features a spacious 30" x 80" dinette, perfect for enjoying meals or getting some work done, and by night, it converts into a comfortable 60" x 74" Murphy bed for a restful sleep. There are wardrobes on each side, providing convenient storage for clothing and daily essentials. Moving to the center, a slide-out expands the living area to accommodate a plush 72" theater seat, ideal for relaxing after a day of adventure while enjoying your favorite shows on the TV. Directly across is a well-equipped kitchen, complete with a 12V refrigerator, three-burner cooktop, and microwave, giving you everything you need to prepare meals with ease. At the rear, a full bathroom offers the comfort and privacy of home, eliminating the need for campsite facilities, and includes a handy linen closet to keep your toiletries organized.
With any Flagstaff Micro Lite travel trailer by Forest River you will enjoy lightweight towing, durable construction, and added interior comforts to make each trip memorable! Each model features RoadTech tire pressure monitoring, Dexter Torflex axles, and nitrogen-filled Goodyear endurance tires for smooth towing from home to campground. The 6-sided aluminum framed construction provides a strong foundation so you can enjoy your RV for years to come, plus the radiant foil in the front cap, underbelly and slides help insulate your trailer. Additional exterior features include a 200W solar panel, back-up camera prep, frameless windows, and slam baggage doors. Each model includes the Great Expectations Package with roller shades, solid surface kitchen countertops, and hidden hinge cabinet doors. There is also an exterior hot/cold water port, outside speakers, a power tongue jack and stabilizer jacks, plus many more conveniences.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# ACCT68410
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 4789 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart Entertainment TV |
| Awning Info | 15' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TFLX26TD468410 |
Flagstaff Micro Lite 21SRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


