New 2026 Forest River RV Flagstaff Hardside T12FD A-Frames
Coming in Soon Reserve Today!Coming in May! Reserve Today!
Options included on this unit:
Power tongue jack
Sport tire
Forest River Flagstaff Hardside A-frame T12FD highlights:
- Gaucho Bed
- Front Booth Dinette
- Exterior Storage
- Under Bunk A/C
- Front and Rear Dormers
Time spent in this camper will be time well spent! You can sleep each night on the 54" x 80" gaucho bed, and the booth dinette can double as both dining and sleeping space. There is also a two-burner range that can be used to fry up a hearty batch of pancakes without even starting a fire, and the 12V refrigerator will be perfect for your perishables.
With any Flagstaff Hardside A-frame camper by Forest River, you will enjoy the hassle-free towing of a tent camper and the exterior of a travel trailer. Each one is built with a durable diamond plate front, a fiberglass laminated roof, and a two tone fiberglass exterior. There are also four stabilizer jacks with sand pads, radial tires with nitrogen, electric brakes, and solar prep on the frame if you want to add solar power. Head inside to enjoy the MaxxAir fan, interior floor lights and LED ceiling lights, plus raised panel cabinet doors.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 3433
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 1 in |
| Hitch Weight | 255 lbs |
| Dry Weight | 2463 lbs |
| Cargo Capacity | 792 lbs |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 12V w/125W Roof Solar Panel |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| AC BTU | 11000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 125 watts |
Flagstaff Hardside T12FD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


