New 2026 Forest River RV Flagstaff E13LE Travel Trailer
2026 E13LE Features and Options
YOUR IDEAL FLOOR PLAN, PERFECTLY SIZED. The E pro travel trailers are everything you want and need in a camping experience in a package that is easily towable. Bigger off road tires with a great standard solar package allow you to take these to places you never deemed possible. For select models, an optional power package unlocks a realm of boundless potential, awaiting your every aspiration.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Maxie Price RV
Location: Loganville
Stock# 26068
Location: Loganville
Stock# 26068
Stock# 26068
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 E13LE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Hitch Weight | 284 lbs |
| Dry Weight | 2201 lbs |
| Cargo Capacity | 1488 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 11' |
| VIN | 4X4TFL617TD323207 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Rear Bath Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


