New 2026 Forest River RV Flagstaff E-Pro 131DLE Travel Trailer
Arriving Soon2026 131DLE Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Contact us for price
Adventure Motor Homes
Location: Greer, SC
Stock# ORD16915
Location: Greer, SC
Stock# ORD16915
Stock# ORD16915
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 131DLE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Hitch Weight | 284 lbs |
| Dry Weight | 2296 lbs |
| Cargo Capacity | 1488 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | N/A |
| VIN | 4X4RFL619VD324457 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


