New 2026 Forest River RV Flagstaff Classic F331RL Fifth Wheel
Forest River Flagstaff Classic fifth wheel F331RL highlights:
- Kitchen Island
- Queen Bed
- Two Power Awnings
- Fireplace
This fifth wheel will feel just like home wherever you decide to roam! The rear living area includes a hide-a-bed sofa with optional recliners, a 60" theater seat across from the TV and fireplace, plus a table and chairs. There is also a pull-out desk if you need to get some work done in the morning. The spacious full bath will let you freshen up each day, and the front private bedroom with a queen bed will provide a great escape each night.
Each one of these Forest River Flagstaff Classic fifth wheels or travel trailers will be your home on wheels! Their quality craftsmanship and attention to detail shines through the enclosed underbelly, the fully laminated walkable roof, and six-sided full-aluminum frame. Towing your unit will be easy with the Goodyear Endurance tires plus RoadTech tire pressure monitoring. Additional exterior features include a 200W solar panel, slam baggage doors, a Key-Alike lock system, and double 30 lb. LP tanks to name a few conveniences. Head inside to find a residential style gas range, solid surface kitchen and bath countertops, soft close hidden cabinet hinges, and more comforts!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $13,847
Sale Price: $67,925
Stock# 57542
Exterior Color: WHITE
Interior Color: TWO TONE ACADIA
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | TWO TONE ACADIA |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1717 lbs |
| Dry Weight | 9884 lbs |
| Cargo Capacity | 2233 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 92 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 10' and 15' Power with Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FFLK21T1909933 |
Flagstaff Classic F331RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


