New 2026 Forest River RV EVO 260ICE Travel Trailer
Forest River EVO travel trailer 260ICE highlights:
- Double-Size Bunks
- Jackknife Sofa Slide
- Front Private Bedroom
- Overhead Cabinets
- Closet/Pantry with Shelves
You can enjoy at-home comforts wherever you decide to camp in this travel trailer. The custom king bed with Versa Tilt includes dual shelves and a wardrobe so you can keep your space tidy. If you have a guest or two little ones, they can sleep on the jackknife sofa within the large slide out or on the double-size bunks right next to the full bath. Once you've made breakfast in the fully equipped kitchen, you can utilize the pull-out table to dine at. There is also a fireplace below the table, which will be perfect for cozy evenings indoors.
Style and function go hand-in-hand with the EVO travel trailers by Forest River. Like with all Forest River products, each unit is built with durable construction materials, providing years of use and countless memories. The eye-catching interiors and attention to detail are what set the EVO apart from the rest. Each model includes full bath and kitchen amenities, cozy seating and sleeping spaces, plus plenty of storage for your personal belongings, camp gear, food and more! There are a variety of floorplans to choose from, ensuring you'll find the EVO that fits your needs best!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $23,000
Sale Price: $33,995
Stock# EV384
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 895 lbs |
| GVWR | 9695 lbs |
| Dry Weight | 6613 lbs |
| Cargo Capacity | 3082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSJB2XTT002024 |
EVO 260ICE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


