New 2026 Forest River RV DELLA TERRA 261RB Travel Trailer
NEW ARRIVAL!
2026 261RB Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Good Sense RV & Motors
Location: Albuquerque, NM
Stock# 2312
Location: Albuquerque, NM
Stock# 2312
Exterior Color: WHITE/BLACK
Interior Color: TAN/GREY
Stock# 2312
Exterior Color: WHITE/BLACK
Interior Color: TAN/GREY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 261RB Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | TAN/GREY |
| Exterior Color | WHITE/BLACK |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 9575 lbs |
| Dry Weight | 6473 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | N/A |
| Available Beds | 3 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2DERB2T9015967 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

