New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 17JWBL Travel Trailer
2026 17JWBL Features and Options
13.5K BTU Air Conditioner 20,000 BTU Furnace Premium Bedding and Comforter Night Shades LED Interior Lights 12 V, High Efficiency 7.1 Cubic Foot Refrigerator with Travel Lock Upgraded Stainless Range Hood with Light and Fan Flush mount Range with Cover Seamless Countertop Inside and Outside Speakers USB-C Charging Stations Bedside Inverter Shower Tub Surround Exclusive Solar Thermo Controlled Reflective Tinted Safety Glass Windows Blackout Glass, Safety Slam, Friction Hinge Entry Door with Window and Shade Prep Cherokee Exclusive Stable Step with Oversized Landing Full Length Power Awning Exterior LED Light Strip at Awning Cherokee Backup Camera System Detachable Power Cord External Scare Light Outside Mini-Kitchen Outdoor Shower with Hot and Cold Water 12 Volt Tank Heaters Wolf Pup Quick Jack Four Stabilizer Jacks Spare Tire Tire Pressure Indicators Tongue and Groove Plywood Flooring Power Gear Frame Technology and Space Saver Rail Design Seamless Roof Membrane with Heat Reflectivity
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Price:
$44,426
You Save: $15,731
Sale Price: $28,695
You Save: $15,731
Sale Price: $28,695
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T130389
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T130389
Stock# T130389
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17JWBL Specifications
| Length | 24 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| GVWR | 5702 lbs |
| Dry Weight | 4174 lbs |
| Cargo Capacity | 1528 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 7.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lighting |
| VIN | SZT2CKFC6TY040052 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup Black Label 17JWBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


