New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16KHWBL Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailer 16KHWBL highlights:
- Rear Bath
- U-Dinette
- Front Queen Bed
- Outside Storage
This travel trailer is perfect for a small family or group to enjoy since there is a front queen bed for you and a U-shaped dinette for guests. The kitchen provides a microwave oven, round single bowl sink, a range for cooking, and a refrigerator to keep all of your perishables fresh. The rear bath features a tub/shower, toilet, and vanity with a sink, plus a medicine cabinet to keep things tidy.
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailers and toy hauler are lightweight and easy to tow! They are fully self-contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The full bath and kitchen amenities will make life at the campground easier than ever, and the outdoor patio awning will provide an inviting outdoor space. And you're sure to enjoy the Black Label upgrade with fiberglass gel coated side walls, frameless windows, upgraded solid surface countertops, and more stand-out features!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $19,517
Sale Price: $26,755
Stock# 40910
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 548 lbs |
| GVWR | 5648 lbs |
| Dry Weight | 4357 lbs |
| Cargo Capacity | 1291 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKEC4TY040620 |
Cherokee Wolf Pup Black Label 16KHWBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


