New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16FQWBL Travel Trailer
2026 16FQWBL Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$41,297
You Save: $13,302
Sale Price: $27,995
You Save: $13,302
Sale Price: $27,995
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T130377
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T130377
Stock# T130377
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16FQWBL Specifications
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 404 lbs |
| GVWR | 5504 lbs |
| Dry Weight | 3861 lbs |
| Cargo Capacity | 1643 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| VIN | 5ZT2CKEC3TY040009 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup Black Label 16FQWBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


