New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16FQWBL Travel Trailer
2026 16FQWBL Features and Options
Adventure awaits in this new 2026 Cherokee Wolf Pup travel trailer. Only 22' in length this camper is light to tow and very maneuverable. Enjoy relaxing under the power awning with LED lights. This Black Label model features: Frameless Windows, Azdel Exterior and a Power Tongue Jack. Complete with cargo rack and back-up camera. Just add the FUN! Give us a call for more details.
Let's Go Camping!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T130385
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T130385
Stock# T130385
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16FQWBL Specifications
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 404 lbs |
| GVWR | 5504 lbs |
| Dry Weight | 3861 lbs |
| Cargo Capacity | 1643 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14" |
| Refrigerator Type | 12V |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| VIN | 5ZT2CKEC9TY040015 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup Black Label 16FQWBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


