New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16FQBLW Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailer 16FQBLW highlights:
- Rear Bathroom
- Booth Dinette
- Outside Mini Kitchen
- USB Ports
You will love camping in this travel trailer with your own walk-around queen bed up front, plus a full rear bathroom with a tub/shower, toilet, and sink. Fill your bellies with the perishables stored in the refrigerator and cook them on the cooktop. You could even prepare a meal while breathing in some fresh air at the outside mini kitchen while staying protected by the 12' awning. This travel trailer also includes outside storage to keep camp gear tucked away!
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailers and toy hauler are lightweight and easy to tow! They are fully self-contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The full bath and kitchen amenities will make life at the campground easier than ever, and the outdoor patio awning will provide an inviting outdoor space. And you're sure to enjoy the Black Label upgrade with high gloss gel coated side walls, frameless windows, upgraded solid surface countertops, and more stand-out features!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# T146576
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 404 lbs |
| GVWR | 5504 lbs |
| Dry Weight | 3861 lbs |
| Cargo Capacity | 1643 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC8TY042645 |
Cherokee Wolf Pup Black Label 16FQBLW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


