New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16CMBL Travel Trailer
PRICE INCLUDES ALL PREP & FREIGHT FEE'S - NO HIDDEN COST + FREE CAMPING!
Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailer 16CMBL highlights:
- Walk-Thru Bath
- Outside Storage
- Kitchen Pantry
- Dual Bedroom Wardrobes
Convenient camping is found with this lightweight travel trailer! Once you arrive at your destination, put out the 15' awning, then make lunch on the exterior mini kitchen. Inside, you can dine at the booth dinette, freshen up in the tub/shower, and sleep soundly on the queen bed in the master bedroom. And you're sure to find plenty of storage spaces both inside and outside!
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailers and toy hauler are lightweight and easy to tow! They are fully self-contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The full bath and kitchen amenities will make life at the campground easier than ever, and the outdoor patio awning will provide an inviting outdoor space. And you're sure to enjoy the Black Label upgrade with high gloss gel coated side walls, frameless windows, upgraded solid surface countertops, and more stand-out features!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $18,914
Sale Price: $24,797
Stock# 39426
Interior Color: ACADIA DECOR
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | ACADIA DECOR |
| Hitch Weight | 478 lbs |
| GVWR | 5578 lbs |
| Dry Weight | 4056 lbs |
| Cargo Capacity | 1522 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC3TY041936 |
Cherokee Wolf Pup Black Label 16CMBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


