New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16BHSBL Travel Trailer
Have a wonderful summer camping with family or friends in this Great Camper!
Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailer 16BHSBL highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- Outside Storage
- Outside Mini Kitchen
The whole family can sleep comfortably in this travel trailer! It has a set of bunk beds for the kids or guests to sleep on, and you can sleep comfortably on the front queen bed with overhead cabinets and a shelf. There is even an exterior storage plus door that accesses the storage space under the bottom bunk. The chef will enjoy preparing their best home cooked meals either indoors with the cooktop or at the outside mini kitchen while staying protected by the 12' power awning!
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup Black Label travel trailers and toy hauler are lightweight and easy to tow! They are fully self-contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The full bath and kitchen amenities will make life at the campground easier than ever, and the outdoor patio awning will provide an inviting outdoor space. And you're sure to enjoy the Black Label upgrade with fiberglass gel coated side walls, frameless windows, upgraded solid surface countertops, and more stand-out features!
__________________________________________________________________
*****Stock Photos, actual colors & options may vary*****
Disclaimer: *While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of the vehicle description displayed on this page, the dealer makes no warranties, express or implied, regarding the vehicle description.*
Price includes a Documentation Fee of $249.00 sometimes referred to as a "Dealer Prep Fee".
Please contact the dealer for overall details on the finance charges and full loan disclosure details. Stock Numbers and VINs may vary.
The trailer must be hitched by the buyer.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $14,588
Sale Price: $31,790
Stock# 226041994
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 485 lbs |
| GVWR | 5585 lbs |
| Dry Weight | 3829 lbs |
| Cargo Capacity | 1756 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKEC6TY041994 |
Cherokee Wolf Pup Black Label 16BHSBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


