New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den 304SR Travel Trailer
Island Kitchen / Outdoor Kitchen / King Bed / Rear Bunkhouse
Cherokee Wolf Den 304SR travel trailer highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- RV King Bed
- Outside Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Island
Options Added:
Base Camp Package*
Campfire Package*
Limited Package*
2nd A/C
RVIA Seal
The whole gang will love this travel trailer with triple slides for more space. Your guests or the kids are sure to claim the rear private bunkhouse with a double bunk plus a flip-up bunk above a sofa and a TV mount if you want to add a television here. You'll have the front private bedroom with an RV king bed all to yourselves, and the full bath is close by for easy nighttime use. The middle combined kitchen and living area features dual opposing slides, a kitchen island, plus a U-shaped dinette and sofa. There is also an entertainment center with a fireplace and a hidden pantry behind for movies, snacks and more. Outside, two power awnings, exterior storage, and an outside kitchen makes it easier to spend more time outdoors!
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage and battery disconnect. With at least one slide in each model, you'll enjoy open living spaces, along with full bath and kitchen amenities, and comfortable sleeping arrangements.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $28,575
Sale Price: $38,900
Stock# TX168704
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 1291 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8935 lbs |
| Cargo Capacity | 1060 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Awning Info | 7' and 12' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
Cherokee Wolf Den 304SR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


