New 2026 Forest River RV Cherokee Timberwolf Black Label 39DKBL Destination Trailer
"THE MOST FUN YOU'LL HAVE BUYING A RV" *** "ASK ABOUT OUR PRICE MATCH PROGRAM"
Forest River Cherokee Timberwolf Black Label destination trailer 39DKBL highlights:
- Four Slides
- Double Loft Areas
- Shower with a Seat
- Large Kitchen Pantry
- Dual Lounge Chairs
It won't be hard to find comfort in this front kitchen destination trailer! There is ample counter space to prep meals, a free-standing dinette with a slide out, plus a large pantry and 18 cu. ft. refrigerator for food storage. The bar top with stools overlooks the middle living area, where you'll also find dual hide-a-bed sofas and an entertainment center with a fireplace. The full bath includes a shower with a seat for more comfort, and one of the dual entry doors is right across from the bath so you can quickly get back outside. Head up the steps to the dual loft areas with two bunk mats and cabinets on one side, and an open area on the other, perfect for a play room or extra storage! And under the loft you'll find the rear private bedroom with a king bed slide, a wardrobe and an entertainment center, plus washer and dryer prep if you want to add these appliances!
Enjoy comforts of home wherever you decide to roam in a Cherokee Timberwolf Black Label destination trailer by Forest River. Each trailer is constructed with Tufflex PVC seamless roof membrane which is weather-tight and heat-reflective, giving you peace of mind in any climate. The monitor panel keeps you on top of tank levels, battery status, and more—all at a glance. Plus, USB-C charging stations mean you can power up and stay connected. You will love the interior with its cozy sleeping arrangements, full bath and kitchen amenities, plus plenty of storage spaces for food, clothing, gear and more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# VF714
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1305 lbs |
| GVWR | 13305 lbs |
| Dry Weight | 12524 lbs |
| Cargo Capacity | 781 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 21' Full Length Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CK4BXV1005178 |
Cherokee Timberwolf Black Label 39DKBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


