New 2026 Forest River RV Cherokee Sabre 36DBB Fifth Wheel
Two Bedrooms! Master Bath!
View all Cherokee Sabre Floorplans
2026 36DBB Features and Options
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$115,513
You Save: $50,018
Sale Price: $65,495
You Save: $50,018
Sale Price: $65,495
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# R117047
Location: Middlebury, IN
Stock# R117047
Stock# R117047
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 36DBB Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 43 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2425 lbs |
| Dry Weight | 13243 lbs |
| Cargo Capacity | 3182 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 114 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Available Beds | Camper King, Queen |
| Refrigerator Type | Residential Size |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Residential TV |
| Awning Info | 10' 8" and 16' Adjustable Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SR1B1T6117047 |
For more information
Contact Us
Cherokee Sabre 36DBB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Kitchen Island Floorplans
Loft Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


