New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 29TE Travel Trailer
REAR PRVATE BUNKHOUSE / FULL OUTDOOR KITCHEN / ALL POWER JACKS / 200 W SOLAR
View all Cherokee Grey Wolf Floorplans
2026 29TE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CHEROKEE 29TE
- GRAND CANYON DÉCOR
- BASE CAMP PACKAGE
- CAMPFIRE PACKAGE
- LIMITED PACKAGE
- 50 AMP SERVICE W/2ND A/C PREP
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$50,462
You Save: $15,467
Sale Price: $34,995
You Save: $15,467
Sale Price: $34,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38650
Location: Turlock, CA
Stock# 38650
Stock# 38650
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 29TE Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 837 lbs |
| GVWR | 7837 lbs |
| Dry Weight | 6428 lbs |
| Cargo Capacity | 1409 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 15' Power with LED Strip Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 168025 |
For more information
Contact Us
Cherokee Grey Wolf 29TE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


