New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 27RR Toy Hauler Travel Trailer
$1000 FOR GAS OR EXTRA DISCOUNT - YOUR CHOICE!
Forest River Cherokee Grey Wolf toy hauler 27RR highlights:
- Walk-Through Bath
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- 11' Separate Garage
This Cherokee Grey Wolf toy hauler is perfect for those who are concerned about keeping the fuel smells and grime from entering the main living area. In this unit you can enjoy the separation with a door and the walk-though bath. In the cargo area, you will have plenty of space for hauling all of your favorite toys. This area also features dual fold-down sofas with a removable table that is great for your thrill seekers to come in for a break from riding. It also allows quick access into the bathroom without having to wander through the entire main living area where you are likely to leave a trail behind. After a full day of playing hard, you can get cleaned up and head into the main kitchen area where you will enjoy a U-shaped dinette. A full kitchen allows you to refuel your body, and there is also an RV king bed up front for a great night's rest!
The Cherokee Grey Wolf by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. You'll find many convenient amenities both inside and outside, along with comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $18,922
Sale Price: $38,995
Stock# W1279
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Hitch Weight | 1183 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 6924 lbs |
| Cargo Capacity | 3071 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 11 ft |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKC25TK100272 |
Cherokee Grey Wolf 27RR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


