New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26KF Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 26KF highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry Doors
- RV King Bed
- Outdoor Kitchen
- Outside Storage
Sleep more, camp easier with this Forest River Cherokee Grey Wolf 26KF. It’s designed for larger groups with double-size rear bunks, a private front bedroom with an RV king bed, and additional sleeping space in the U-shaped dinette and sofa.
The rear bathroom includes its own exterior entry door for quick and easy access. The main living area features a large slide-out, comfortable seating, a fireplace, and a hidden pantry for extra storage. You’ll also get a full indoor kitchen plus an outdoor kitchen for cooking outside.
Exterior features include a 15' awning, outside TV mount, rear storage rack, and multiple storage compartments.
Built by Forest River, the Grey Wolf lineup offers solid construction, practical layouts, and great value, making it a reliable and affordable option for family or group camping.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $20,926
Sale Price: $31,995
Stock# 1117
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 755 lbs |
| GVWR | 7755 lbs |
| Dry Weight | 6403 lbs |
| Cargo Capacity | 1352 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Grey Wolf 26KF Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


