New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26DBH Travel Trailer
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 26DBH highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry Doors
- Jack Knife Sofa
- Outside Kitchen
- Outside Storage
Looking for a multi-sleeper trailer to sleep up to nine campers? You've found it in this dual entry model with an outside kitchen, double-size bunks, and a large slide out! The main living and kitchen area has a U-shaped dinette to utilize as a dining table, game table, work station, and/or an extra sleeping space. You will also find a hidden pantry behind the entertainment center and full kitchen amenities including a large sink and a residential-style refrigerator. The exterior provides a 20' awning for an outdoor living area, outside storage, plus large steps with oversized landing and quick release for convenience. You will also appreciate the Juice Pack that comes with a 100W solar panel, a battery, a 30 AMP solar charger, and more!
With any Cherokee Alpha Wolf travel trailer by Forest River, you'll enjoy outstanding amenities, quality construction, and an affordable price. Each model features a "ToughBend" rigid skirt metal design, 5/8" tongue and groove plywood floor decking, and a "SuperTruss" roof structure built for countless camping memories. There is a pet friendly "clean sweep" floor design with no heat vents indoors, along with a super lumen lighting system, a 15,000 BTU quick cool central air conditioning, and many more comforts. There are many convenient exterior features such as, Leash Latch pet safety technology, an outside shower with hot and cold water, and exterior steps with oversized landing and quick release. The Weather Guard Package will add protection against the elements with an armored underbelly tank enclosure and forced air heat, thermo-control reflective safety glass windows, and upgraded laminated exterior walls with block foam insulation!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $20,560
Sale Price: $28,999
Stock# RA6116
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| GVWR | 7955 lbs |
| Dry Weight | 6625 lbs |
| Cargo Capacity | 1330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential Style |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 4X4TCKB25TK099898 |
Cherokee Grey Wolf 26DBH Reviews
-
Quality can improve
2017 Cherokee Grey Wolf 26DBH
What I liked most: Lay out of camper
What I'd improve: Quality, I have a 2015 and both outside break lights fell off that I had to fix . Double bed hinges kept braking , I had to reinforce it now it works . I will seriously look at other RV's if I were in the market again . I guess you get what you pay for.10 years ago | Phil J. from Horn Lake, MS -
Classy and comfortable
2016 Cherokee Grey Wolf 26DBH
What I liked most: Entertainment center has plenty of storage as well as good looks. The booth is raised and has drawers that are raised as well. The closet for storage feels like it could hold a lot, this adds an immense amount of storage possibilities. You won't be disappointed with the wood quality.
What I'd improve: Porcelain toilet instead of plastic. More space to walk in the bedroom. The tv hookups are on the ceiling and don't look as good vs if they were behind the tv.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


