New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 23MK Travel Trailer
Half-Ton Towable / Solar / Outdoor Kitchen / Mid Kitchen / Walk-Through Bathroom / Private Bedroom
Options Added:
Limited Package*
Base Camp Package*
Campfire Package*
RVIA Seal
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 23MK highlights:
- Private Bedroom
- Walk-Through Bath
- U-Shaped Dinette
- Outside Storage
- Outdoor Kitchen
This Cherokee Grey Wolf travel trailer is perfect for your small family and will leave you planning your next outing before you are back from your current trip! You will find all of the comforts you need with plenty of livable space including a U-shaped dinette slide. There is also a sofa for more seating when company arrives, and there are end tables on either side to prevent spills. You also have the kitchen equipped with an air fryer and a 12V refrigerator for you to whip un a delicious meal. A spacious walk-through bath leads to a front private bedroom where you will enjoy a great night's rest on a comfortable RV king bed. You will find ample storage for clothing in the wardrobes that are above handy nightstands for your personal things.
The Cherokee Grey Wolf by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. You'll find many convenient amenities both inside and outside, along with comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $25/mo*. Ask our team for details.
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $20,508
Sale Price: $27,900
Stock# TK099340
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 801 lbs |
| GVWR | 7745 lbs |
| Dry Weight | 5455 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Grey Wolf 23MK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


