New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 23DBH Travel Trailer
200 WATT SOLR, POWER JACKS, BACK UP CAMERA
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 23DBH highlights:
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry
- Outside Storage
- Outdoor Kitchen
You will love the space provided in this dual entry Cherokee Grey Wolf travel trailer that has double-size bunks! The rear entry door leads right into the full bath allowing easy access from outside when you need to use the bathroom while you're enjoying the great outdoors. The large U-shaped dinette slide will not only seat everyone comfortably for a meal or a game, but since it also slides out, it opens up the interior even more to give you plenty of space for foot traffic. For all of your outdoor gear, you will find the outside storage compartments handy for stowing away your things when not in use. While the kids enjoy their bunk beds, you will enjoy a good night's rest in your RV king bed with wardrobes on either side up in the front private bedroom!
The Cherokee Grey Wolf by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. You'll find many convenient amenities both inside and outside, along with comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $20,698
Sale Price: $28,990
Stock# TK099929
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 712 lbs |
| GVWR | 7675 lbs |
| Dry Weight | 5738 lbs |
| Cargo Capacity | 1899 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKY22TK099929 |
Cherokee Grey Wolf 23DBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


