New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 22RR Toy Hauler Travel Trailer
12' 7" Garage / King Bed / Mid Living / Large Pantry
Forest River Cherokee Grey Wolf toy hauler 22RR highlights:
- Fold-Down Sofas
- Large Pantry
- Master Suite
- Outside Storage
- 12' 7" Cargo Space
Options Added:
Base Camp Package*
Campfire Package*
Limited Package*
RVIA Seal
You will love this Cherokee Grey Wolf toy hauler with a rear ramp door for loading and unloading your toys and gear. If you position the fold-down sofas up against the wall, you will have even more room for extra gear when you are moving down the road. Set up camp and easily create a great dining area with the removable table between each fold-down sofa. You can also create your best meals in a breeze with the airy fryer or cooktop. A large pantry allows you to pack all of the snacks and canned goods you need for your adventure. You will appreciate the master suite up front for a great night's rest on the RV king bed along with a wardrobe to store your clothing and easy access into the dual-entry bath.
The Cherokee Grey Wolf by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. You'll find many convenient amenities both inside and outside, along with comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $25/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $22,968
Sale Price: $26,900
Stock# TK099642
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 4 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| GVWR | 7800 lbs |
| Dry Weight | 5305 lbs |
| Cargo Capacity | 2495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 12 ft 9 in |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Grey Wolf 22RR Reviews
-
Great for taking toy or pets
2017 Cherokee Grey Wolf 22RR
What I liked most: We liked having the toy inside for bad weather. We had trailered the trike to various places before and didn't like the weather damages, few that occurred. We also like the fact that there is room when we don't take the toy that we can take our two shepherds with us on family trips.
What I'd improve: Sometimes I wish we didn't have to walk through the bathroom. Wish it was on one side. At least the toilet in a separate space.9 years ago | Kareen T. from Lowell, AR
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


