New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 19SM Travel Trailer
Half-Ton Towable / Solar Power / Mid Bath / Sleeps 6
Options Added:
Limited Package*
Base Camp Package*
Campfire Package*
RVIA Seal
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 19SM highlights:
- Two Queen Beds
- Rear Slide
- Outside Storage
- Bunk Bed
- Rear Storage Rack
A family of seven or eight can enjoy many outdoor adventures in this Cherokee Grey Wolf travel trailer which features two queen beds and a bunk above the front bed. With the rear queen bed slide, you gain sleeping space without having additional tow length added. You will find large overhead cabinets inside, a pantry to bring along your favorite snacks, and a wardrobe for keeping your clothes wrinkle free. There is a booth dinette for you to enjoy your meals at or play some card games, and there is also a sofa for those who just want to sit back and watch. A conveniently located bathroom that sits directly across from the main entry makes it easy to access from outside. There is also a nice 15' awning for creating additional living space so that you can enjoy the outdoors whether rain or shine!
The Cherokee Grey Wolf by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. You'll find many convenient amenities both inside and outside, along with comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $25/mo*. Ask our team for details.
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $18,472
Sale Price: $26,900
Stock# TK099256
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 616 lbs |
| GVWR | 7616 lbs |
| Dry Weight | 4925 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Two Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Cherokee Grey Wolf 19SM Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


