New 2026 Forest River RV Cherokee Black Label 26KFBL Travel Trailer
It's Black Label Time! Full Length Power Awning; 55 Amp Converter
Forest River Cherokee Grey Wolf Black Label travel trailer 26KFBL highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry Doors
- RV King Bed
- Outdoor Kitchen
- Outside Storage
If you've been searching for a travel trailer with a larger sleeping capacity to camp with friends, this is the one! There are double-size bunks in the rear corner, and the full bath with its own exterior entry door is in the other rear corner for easy nighttime use. Up front, an RV king bed in the private bedroom is sure to bring a great night's rest, and you'll find a bedside wardrobe to keep your clothes picked up off of the floor. In the morning, everyone can meet in the main living room that includes a large slide out, U-shaped dinette, sofa, and a fireplace with a hidden pantry behind it for smart storage solutions. An outside kitchen will allow you to get some fresh air as you make dinner, but there's also a full interior kitchen if the weather isn't cooperating. Additional outdoor features include a rear storage rack, an outside TV mount, and a 15' awning for some shade!
The Cherokee Grey Wolf Black Label by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. The Black Label upgrade features high gloss get coat exterior sidewalls, frameless windows, upgraded solid surface countertops and more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $15,143
Sale Price: $39,995
Stock# 113591
Interior Color: ACADIA
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | ACADIA |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| GVWR | 7760 lbs |
| Dry Weight | 6573 lbs |
| Cargo Capacity | 1187 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKB29TX168899 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


