New 2026 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 387ML Fifth Wheel
Forest River Cherokee Arctic Wolf fifth wheel 387ML highlights:
- Outside Storage
- Rear Kitchen
- King Bed
- Fireplace
This fifth wheel is built for comfort and space you can actually use! The open layout features a sectional sofa with an ottoman, an entertainment setup, and a fully equipped kitchen with dual refrigerators and a freestanding dinette for easy gathering. You’ll also enjoy the convenience of a walk-through bath leading into the private bedroom, featuring a 72" x 80" king bed, making it perfect for relaxing after a long day on the road. Plus, with thoughtful storage throughout and a functional flow between spaces, this unit is ideal for both extended stays and entertaining.
You'll have the very best time tackling outdoor adventures with the Forest River Cherokee Arctic Wolf fifth wheel! Each model has been constructed with a “ToughBend” rigid skirt metal design, Leash Latch pet safety technology, an outside shower with hot/cold water, and a 1x engineered wood “SuperTruss” roof structure with 3/8" decking for added durability. There is also an automatic leveling and stabilization system, plus 12V heat pads on all holding tanks with help withstand colder temperatures. Inside, you'll love the solid surface kitchen countertops, along with a carpetless floor design, and fully adjustable, slow rise, blackout roller shades. The on-demand tankless hot water heater will provide endless hot water and the central A/C unit with Quick Cool will ensure your comfort during those hot summer camping months. There are many more stand-out features found on these fifth wheels; check them out!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 14776
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2460 lbs |
| GVWR | 15465 lbs |
| Dry Weight | 13033 lbs |
| Cargo Capacity | 2432 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 105 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 12' and 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CK4B8T0720175 |
Cherokee Arctic Wolf 387ML Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


