New 2026 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 285OPT Fifth Wheel
Rear Quad Bunks / Outdoor Kitchen / Auto Leveling / 200 W Solar Panel / 2 AC !!
View all Cherokee Arctic Wolf Floorplans
2026 285OPT Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CHEROKEE 285OPT
- TEAGAN ONYX DÉCOR
- ELEMENTAL PROTECTION PACKAGE
- LIMITED PACKAGE
- JUICE PACK EXPANSION KIT (200W PANEL IPO 100W PANEL)
- 2ND 15K A/C IN BEDROOM
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$84,663
You Save: $37,668
Sale Price: $46,995
You Save: $37,668
Sale Price: $46,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39378
Location: Turlock, CA
Stock# 39378
Stock# 39378
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 285OPT Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1570 lbs |
| GVWR | 10585 lbs |
| Dry Weight | 8578 lbs |
| Cargo Capacity | 2007 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 720235 |
For more information
Contact Us
Cherokee Arctic Wolf 285OPT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


